Chirurg stomatolog Warszawa Ursynów
Co to jest chirurgia stomatologiczna i czym się zajmuje?
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii obejmujący leczenie zabiegowe w różnym zakresie w obrębie jamy ustnej i okolicznych tkankach.
Zakres procedur jakimi się zajmuje jest bardzo szeroki, między innymi:
- ekstrakcje (usuwanie) zębów, w tym dłutowanie,
- nacinanie ropni,
- resekcje wierzchołków korzeni,
- podcinanie wędzidełek,
- usuwanie torbieli i zmian na błonie śluzowej
- oraz cały szereg zabiegów przygotowujących do leczenia ortodontycznego i protetycznego.
Chirurgia stomatologiczna Warszawa - nasze zabiegi
W naszej przychodni leczeniem chirurgicznym zajmują się lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie. Wszystkie zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegami lekarze wykonujący zabieg tłumaczą na czym będzie on polegał, przedstawiają możliwe powikłania.
Ekstrakcja zębów mądrości– usuwanie ósemek
Wskazania do takiego zabiegu są bardzo różne i indywidualne. Nie każdy ząb mądrości kwalifikuje się do usunięcia. Do każdego przypadku jest potrzebna indywidualna konsultacja, którą udziela lekarz. Do pełnej diagnozy i kwalifikacji do zabiegu konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki RTG – wykonanie pantomogramu lub w niektórych przypadkach tomografii 3D (CBCT). Wszystkie te badania można wykonać na miejscu w pracowni RTG w naszej przychodni.
Najczęstszymi wskazaniami do ekstrakcji ósemek są stany zapalne błony śluzowej lub kości wokół częściowo zatrzymanych zębów mądrości, wskazania ortodontyczne, nieprawidłowe ustawienie (poza łukiem zębowym), częściowe bądź całkowite zatrzymanie ósemek w kości. Samo usunięcie ósemki przebiega w znieczuleniu i nie jest bolesne. Należy jednak pamiętać, że samemu procesowi gojenia po ekstrakcji mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, a zabiegi są obarczone pewnym ryzykiem, czego pacjent musi być w pełni świadomy.
Tak jak wskazania do ekstrakcji są bardzo różnorodne i indywidualne tak samo sam zabieg usunięcia może przebiegać w każdym przypadku inaczej. Zęby całkowicie lub częściowo zatrzymane często trzeba usunąć poprzez dłutowanie – jest to zabieg podczas którego lekarz musi naciąć dziąsło w obrębie zatrzymanego zęba i niekiedy znieść fragment kości która "przykrywa" ząb, a czasem i pociąć ząb na kawałki. Często po zabiegu konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego- leki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i/lub antybiotyk. Po zabiegu pacjent otrzymuje od lekarza zalecenia poekstrakcyjne i receptę na antybiotyk (jeżeli jest do tego wskazanie) lub na leki przeciwbólowe.
Resekcja wierzchołka korzenia
Resekcja wierzchołka korzenia jest to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia wraz ze zmianą zapalną otaczającą- zlokalizowaną w kości. Jest to zabieg wykonywany często w przypadkach dużych zmian zapalnych wokół korzeni zębów, w przypadku gdy poprzez leczenie kanałowe nie jesteśmy w stanie uzyskać pełnego cofnięcia się zmiany.Ekstrakcje ze wskazań ortodontycznych
W niektórych przypadkach przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, lekarze ortodonci kwalifikują zęby do ekstrakcji celem uzyskania odpowiedniej ilości miejsca w łuku zębowym lub gdy dany ząb nie ma dobrego rokowania w trakcie i po leczeniu.Podcięcie wędzidełek
Często u dzieci (ale również i u dorosłych) przerośnięte przyczepy wędzidełek mogą powodować wady zgryzu, zaburzenia mowy lub w przyszłości powikłania periodontologiczne. Dlatego ważne jest aby jak najwcześniej zdiagnozować ten problem i wykonać zabieg podcięcia takiego przerostu.
Przygotowanie do leczenia protetycznego
Przygotowanie do leczenia protetycznego- czasem przed rozpoczęciem leczenia protetycznego, uzupełnieniem braków w uzębieniu, potrzebna jest plastyka(wymodelowanie) tkanek miękkich bądź twardych jamy ustnej (tj przerosty błony śluzowej, dziąseł, korekta kości) tak aby pacjent mógł odczuwać pełen komfort w użytkowaniu uzupełnień protetycznych.
Chirurgia implantologiczna
W naszej przychodni lekarze zajmujący się chirurgią wykonują również zabiegi z dziedziny chirurgii implantologicznej w celu poprawienia warunków kostnych przed wczepieniem implantu. Do tego rodzaju zabiegów należą:
- podniesienie dna zatoki szczękowej – u pacjentów u których przebieg dna zatoki uniemożliwiałby prawidłowe wszczepienie implantu
- sterowana regeneracja kości – zabieg polegający na wszczepieniu materiału kościozastępczego celem odtworzenia kości w miejscu gdzie warunki kostne są niewystarczające do implantacji