Endodonta Warszawa Ursynów
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Co to jest endodoncja?
Endodoncja (leczenie kanałowe) to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się leczeniem chorób miazgi zębów oraz tkanek otaczających korzenie zębów. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala uratować ząb oraz umożliwia jego dalsze funkcjonowanie. Nie podjęcie leczenia kanałowego może skutkować utratą zęba, a w niektórych przypadkach powikłaniami ogólnozdrowotynymi.
Endodoncja Warszawa – nasze zabiegi
Nasza klinika oferuje wszelkie specjalistyczne zabiegi z zakresu endodoncji. Należą do nich:
- pierwotne leczenie kanałowe,
- wtórne leczenie kanałowe (ponowne leczenie kanałowego),
- odnajdywanie dodatkowych kanałów,
- udrażnianie niedrożnych kanałów, usuwanie złamanych narzędzi oraz wkładów z kanałów korzeniowych,
- zabezpieczanie perforacji-uszkodzeń (w obrębie komory i korzeni zębów),
- zabiegi resekcji wierzchołków korzeni.
Leczenie endodontyczne (kanałowe) w Warszawie – rodzaje i etapy
Leczenie kanałowe (endodontyczne) dzielimy na leczenie pierwotne (w przypadku gdy ząb nie był wcześniej leczony endodontycznie) oraz leczenie wtórne – tzw. reendo (w przypadku gdy konieczne jest przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego).
Leczenie kanałowe pierwotne – wskazania
Leczenie kanałowe pierwotne wykonujemy w przypadku chorób miazgi potocznie zwanej "nerwem". Jest to tkanka wewnątrz zęba składająca się między innymi z naczyń krwionośnych i nerwów. Choroby miazgi są najczęściej spowodowane infekcją bakteryjną będącą powikłaniem głębokich ubytków próchnicowych. Mogą również wystąpić między innymi jako powikłanie doznanego urazu lub wad rozwojowych zęba. W takich przypadkach pacjenci najczęściej zgłaszają się do dentysty z dolegliwościami bólowymi. Czasami leczenie kanałowe pierwotne wykonujemy na zlecenie lekarza protetyka przed planowanym leczeniem protetycznym oraz ze wskazań periodontologicznych.
Leczenie kanałowe wtórne (reendo/rewizja leczenia kanałowego) – wskazania
Leczenie kanałowe wtórne wykonujemy w przypadku:
- pojawienia się lub braku gojenia stanu zapalnego w obrębie zębów wcześniej leczonych kanałowo
- nieprawidłowo wypełnionych kanałów korzeniowych
- złamanych narzędzi w kanałach korzeniowych
- słabej jakości materiału wypełniającego kanały korzeniowe
- powtórnego zainfekowania kanałów
Powtórne leczenie kanałowe polega na usunięciu z kanałów starego materiału wypełniającego. Następnie konieczne jest oczyszczenie i opracowanie kanałów oraz ich wypełnienie. Często po zakończonym leczeniu niezbędne jest wykonanie odbudowy protetycznej.
Czasami nie jest możliwe wykonanie powtórnego leczenia kanałowego. W takich przypadkach można wykonać zabieg resekcji. Polega on na chirurgicznym odcięciu wierzchołka korzenia oraz oczyszczeniu kości ze zmian zapalnych i wstecznym wypełnieniu kanału specjalnym preparatem (MTA lub Biodentine).
Po zakończeniu leczenia pierwotnego, wtórnego jak i resekcji wykonuje się zdjęcie kontrolne oceniające stan tkanek zęba. Termin wykonania zdjęcia wyznacza lekarz stomatolog wykonujący zabieg.
Etapy leczenia kanałowego
- Badanie kliniczne (zęba) i diagnostyka RTG
- Znieczulenie, odizolowanie zęba koferdamem
- Oczyszczenie zęba, usunięcie zainfekowanej miazgi (tzw. nerwu) i pomiar długości kanałów
- Opracowanie kanałów (poszerzenie i oczyszczenie) chemiczne i mechaniczne
- Osuszenie i wypełnienie kanałów
- Zdjęcie kontrolne po wypełnieniu kanałów
- Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym w zależności od stopnia zniszczenia korony zęba- wykonanie wypełnienia lub odbudowa protetyczna
Przeciwskazania do leczenia endodontycznego:
- znaczne zniszczenie tkanek zęba uniemożliwiające jego odbudowę
- złamania i pęknięcia korzenia zębów
- zaawansowana choroba przyzębia (paradontoza)
Obecnie nie ma przeciwskazań do leczenia pacjentów z grupy chorób podwyższonego ryzyka tzn takich które mogą ulec zaostrzeniu w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu. Należą do nich: choroby serca, stawów, nerek, stany obniżenia odporności i niektóre zaburzenia endokrynologiczne. Pacjenci ci często wymagają konsultacji z lekarzem prowadzącym daną chorobę ogólną, ewentualnego przygotowania do leczenia, ustalenia potrzeby zastosowania osłony antybiotykowej i dawki antybiotyku.
Dlaczego warto skorzystać z usług naszej kliniki?
W naszej klinice wszystkie zabiegi wykonujemy przy pomocy nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu oraz sprawdzonych materiałów, które zapewniają najwyższą jakość i efektywność pracy. Dokładność i precyzję uzyskujemy dzięki wysokiej klasy mikroskopom (Zeiss i Leica), które pozwalają nam na odpowiednie powiększenie i oświetlenie pola zabiegowego. Nasz gabinet posiada własną pracownię rentgenowską. Daje nam to możliwość wykonania na miejscu pełnej diagnostyki rentgenowskiej tak koniecznej podczas leczenia kanałowego (zdjęcie RTG punktowe, pantomogram, tomografia 3D) – zdjęcia są wykonywane w technologii cyfrowej co pozwala znacznie zredukować dawkę promieniowania. Endodonta może zalecić badanie tomograficzne zarówno w przypadku leczenia pierwotnego jak i wtórnego.
Serdecznie zapraszamy na specjalistyczne konsultacje z zakresu endodoncji oraz leczenie pod mikroskopem. Zespół Gordent.
Najczęściej zadawane pytania
- Ile wizyt jest potrzebne?
Ilość wizyt uzależniona jest od stopnia skomplikowania leczenia. Stomatolog zawsze dąży do przeprowadzenia leczenia w możliwie jak najkrótszym czasie (nawet na jednej wizycie) - W jakim wieku można zacząć leczyć zęby kanałowo?
Wiek pacjenta nie stanowi przeciwskazania do leczenia kanałowego. Może ono być z powodzeniem przeprowadzone zarówno u dzieci jak i pacjentów w podeszłym wieku. U dzieci w zębach mlecznych przeprowadzone jest przy użyciu innych materiałów. - Czy można jeść i pić po leczeniu kanałowym?
Wszystko zależy od tego czy podczas wizyty pacjent był znieczulony oraz jakim materiałem został zabezpieczony ząb. Lekarz każdorazowo informuje pacjenta o możliwości jedzenia i picia. - Czy można leczyć zęby kanałowo w ciąży?
Przed planowaną ciążą zalecane jest wyleczenie wszystkich zębów. Jeżeli zaistnieje konieczność leczenia kanałowego w trakcie ciąży to należy je jak najszybciej przeprowadzić. - Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?
Tak, istnieje taka możliwość, wówczas lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwbólowych. Ból ten powinien stopniowo ustępować. W przypadku znacznego nasilenia dolegliwości pacjent powinien skontaktować się z kliniką. - Po co leczy się zęby kanałowo?
Leczenie kanałowe wykonuje się w celu ratowanie własnego zęba, którego usunięcie skutkuje koniecznością leczenia implantologicznego lub protetycznego. Zabiegi te są znacznie droższe i nigdy nie zastąpią własnego uzębienia. - Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest rozwiązaniem tańszym niż leczenie implantologiczne lub protetyczne. Lekarz przed rozpoczęciem leczenia (konsultacja endodontyczna) wstępnie oszacowuje koszty, które w trakcie zabiegu mogą ulec zmianie z powodu stopnia jego trudności - o czym pacjent jest na bieżąco informowany. Cennik naszych usług zamieszczony jest w zakładce "cennik-endodoncja". - Leczenie kanałowe pod mikroskopem czy warto?
Zdecydowanie warto. Leczenie kanałowe powinno być niezwykle precyzyjne. Praca pod mikroskopem zapewnia bardzo dużą dokładność dzięki czemu widoczne są struktury, które gołym okiem można przeoczyć. W tym celu konieczne jest wykorzystanie mikroskopu.