Piaskowanie, scaling, fluoryzacja zębów Warszawa

W profilaktyce stomatologicznej niezwykle ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej i zapobieganie rozwojowi próchnicy zębów. W Gordencie oferujemy pełną gamę zabiegów higienizacyjnych i profilaktycznych, które mają na celu w tym Państwu pomóc.

Higiena stomatologiczna obejmuje m.in. nauką prawidłowego szczotkowania zębów oraz doboru odpowiednich środków do pielęgnacji jamy ustnej (np. past, szczotek, nici dentystycznych, płukanek). Dobre efekty można osiągnąć stosując się do zaleceń wydawanych przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną podczas instruktażu higieny. Ważnym elementem działań profilaktycznych jest regularne czyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Należy pamiętać że zdrowe i oczyszczone zęby to recepta na piękny uśmiech.

Nasze zabiegi higienizacyjne

 

Scaling (skaling)

Polega na usunięciu kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki nazębnej – zbierającej się szczególnie w okolicy szyjek zębów – przy użyciu narzędzi ręcznych lub ultradźwięków. Kamień nazębny jest źródłem bakterii, które mogą powodować choroby przyzębia (tkanek otaczających ząb) jak również próchnicę zębów, dlatego bardzo ważne jest jego regularne usuwanie nie tylko dla utrzymania dobrej higieny, ale również dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Po skalingu wykonywane jest polerowanie zębów szczoteczką i specjalną pastą polerską.

Skaling jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego i/lub poddziąsłowego ultradźwiękami lub narzędziami ręcznymi. Piaskowanie to usunięcie osadów i przebarwień pochodzenia zewnętrznego (takich jak po kawie, herbacie, tytoniu) z powierzchni zębów

Piaskowanie zębów

Jest to zabieg polegający na usunięciu osadów i przebarwień pochodzenia zewnętrznego (np. po kawie, herbacie, tytoniu) z powierzchni zębów oraz z miejsc trudno dostępnych przy codziennej higienie jamy ustnej. Jest wykonywane przy użyciu specjalnego urządzenia-piaskarki stomatologicznej i drobnego piasku dentystycznego, który nie powoduje uszkodzeń w obrębie szkliwa zębów. Zabieg piaskowania pozwala na "odświeżenie uśmiechu". Jest również rekomendowane przed wybielaniem zębów.

Fluoryzacja zębów

Jest to zabieg podczas którego na oczyszczone powierzchnie zębów nakłada się specjalne żele, lakiery lub pianki z fluorem. Ma on na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie odporności na bakterie wywołujące próchnicę. Po pełnej higienizacji, zęby należy zabezpieczyć preparatami zawierającymi fluor (żelami, piankami lub lakierami).

W Gordencie pacjenci mogą poddać się każdemu z wyżej wymienionych zabiegów osobno lub w formie kompleksowego zestawu zabiegów higienizacyjnych. Są one wykonywane przez nasze wykwalifikowane dyplomowane higienistki.

Higiena stomatologiczna – co warto wiedzieć?

Zabieg pełnej higienizacji u dorosłych powinien być wykonywany 1-2 razy do roku – w zależności od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań. Szczególnie pacjenci z chorobami przyzębia (dziąseł i tkanek otaczających ząb) i podczas leczenia ortodontycznego powinni regularnie poddawać się profesjonalnemu oczyszczaniu w gabinecie- według wskazań lekarza prowadzącego .

U dzieci i młodzieży zazwyczaj przeprowadzamy oczyszczenie zębów przy pomocy szczotki i specjalnej pasty. Po oczyszczeniu pokrywamy zęby lakierami fluorowymi zapewniającymi długotrwałe uwalnianie fluoru, a co za tym idzie zapobieganie próchnicy.

Należy pamiętać, że żaden z wyżej wymienionych zabiegów nie przyniesie spodziewanych efektów, w przypadku nieprzestrzegania zasad prawidłowego żywienia i higieny jamy ustnej w domu. Nasi lekarze oraz wykwalifikowane higienistki przekażą Państwu wszelkie wskazówki odnośnie prawidłowej diety i codziennej higieny pozwalających na dopełnienie zabiegów higienizacyjnych oraz profilaktycznych wykonanych w naszym gabinecie.

W Gordencie posiadamy sklepik stomatologiczny, w którym możecie Państwo nabyć profesjonalne produkty, które ułatwią dbanie o codzienną higienę i zdrowie jamy ustnej.

Zapraszamy serdecznie do Gordentu!

Potrzebujesz konsultacji ze specjalistą?

Skontaktuj się z nami!Przejdź do kontaktu
Grafik dyżurów