Implanty zębów Warszawa Ursynów


Implantologia jest dynamicznie rozwijającym się działem chirurgii stomatologicznej zajmującym się wprowadzaniem tytanowych wszczepów do kości szczęki lub żuchwy, które stanowią podstawę do uzupełnienia braków uzębienia. Implanty stanowią bardzo dobrą alternatywę dla uzupełnień protetycznych takich jak protezy ruchome czy mosty przy brakach jednego lub więcej zębów. Również w przypadku całkowitego braku uzębienia, na wszczepionych implantach możemy osadzić protezy, co znacznie poprawia ich stabilizację w jamie ustnej podczas użytkowania..

Implanty Warszawa

Implanty zębowe składają się z 3 elementów:

  • implantu-śruby-będącej odpowiednikiem naturalnego korzenia zęba,
  • łącznika imitującego oszlifowany zrąb zęba,
  • korony lub innego elementu protetycznego

Implanty wykonane są z bezpiecznych materiałów (najczęściej tytanu), nie powodujących alergii i odczynów zapalnych w jamie ustnej.

Dzięki implantom zębowym jesteśmy w stanie odtworzyć brak jednego, kilku lub wszystkich zębów w jamie ustnej. Pojedynczy brak zębowy możemy uzupełnić implantem i przykręcaną lub cementowaną do niego koroną protetyczną. Braki kilku sąsiednich zębów możemy odtworzyć mostem protetycznym na implantach, a braki pełnych łuków zębowych protezą osadzaną na kilku implantach.

Etapy leczenia

Dla leczenia implantologicznego bardzo ważna jest pierwsza wizyta (konsultacja) podczas której lekarz implantolog przeprowadza kwalifikację do zabiegu implantacji na podstawie wnikliwego wywiadu (choroby ogólne, przyjmowane leki, nałogi), badania klinicznego i radiologicznego. Na tej wizycie implantolog ocenia warunki zgryzowe i stan tkanek miękkich w jamie ustnej pacjenta oraz wykonuje niezbędną diagnostykę radiologiczną (najczęściej zdjęcie pantomograficzne oraz tomografię 3D- CBCT). Badania radiologiczne pozwalają w pełni ocenić warunki kostne (ilość i jakość kości) w szczęce i/lub żuchwie. Niekiedy w przypadku braku większej ilości zębów lekarz implantolog konsultuje i planuje leczenie z protetykiem.

Kwalifikacja i przygotowanie do implantacji

Po konsultacji i kwalifikacji lekarz informuje pacjenta o dalszym planie leczenia implantologicznego: o poszczególnych etapach i czy wymagane będą dodatkowe zabiegi przygotowujące do implantacji takie jak:

  • odbudowa (regeneracja) utraconej na skutek braku zęba kości
  • podniesienie dna zatoki szczękowej
  • przeszczep tkanek miękkich w jamie ustnej

Wszystkie wyżej wymienione zabiegi przeprowadzają lekarze implantolodzy w naszej klinice.

Na koniec pierwszej wizyty lekarz ustala z pacjentem termin zabiegu i/lub kolejnych etapów.

Leczenie implantologiczne- implantacja- odbywa się etapowo.

Pierwszy etap to wszczepienie implantu(implantów) w kość pacjenta, w miejsce utraconego zęba. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i z zachowaniem pełnej sterylności. Po implantacji lekarz przekazuje pacjentowi zalecenia pozabiegowe i ustala termin wizyty kontrolnej. Następnie następuje proces osteointegracji czyli wgajania się wszczepu w kość, który trwa około 3-6 miesięcy. Bardzo rzadko zdarza się, ze implant nie zrasta się z kością i dochodzi do jego odrzucenia i utraty. 

W drugim etapie wykonuje się zabieg odsłonięcia implantu i wprowadzenia śruby gojącej która kształtuje tkanki miękkie wokół implantu. Następnie w miejsce śruby gojącej przykręcany jest łącznik, do którego cementowana lub przykręcana jest korona porcelanowa lub inny element protetyczny i pobranie wycisków protetycznych.

Ostatnim etapem leczenia implantologicznego jest osadzenie pracy protetycznej (zgodnie z planem leczenia) na wgojonym w kość implancie.

Czynniki ryzyka


Leczenie implantologiczne jest skuteczne i bezpieczne, lecz nie można go zastosować u każdego pacjenta.

Za czynniki ryzyka uważa się stany, które same w sobie nie stanowią przeciwwskazania, lecz zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań. Podejmując się przy ich obecności leczenia implantologicznego należy więc mieć świadomość, że jest one obarczone większym ryzykiem niepowodzenia. Można je podzielić na czynniki miejscowe i ogólne.

Za ogólne uznaje się:

  • niedobory odporności
  • leczenie immunosupresyjne
  • zaburzenia krzepliwości (w tym spowodowane przez leki)
  • osteoporoza i leczenie bifosfonianami
  • cukrzyca
  • palenie papierosów

Miejscowe czynniki ryzyka i przeciwwskazania.

Za miejscowe czynniki ryzyka uznaje się:

  • słabą higienę jamy ustnej
  • choroby przyzębia i schorzenia śluzówkowe
  • bruksizm
  • Za przeciwwskazania uważa się stan, który powoduje, że przeprowadzenie leczenia jest niezasadne lub niemożliwe do osiągnięcia. 

Przeciwskazania:

  • niezakończony wzrost czaszkowo - twarzowy
  • aktywne zapalenie przyzębia (przeciwwskazanie względne)
  • aktywna chemioterapia
  • radioterapia głowy i szyji wysoką dawką promieniowania
  • leczenie immunosupresyjne wysokimi dawkami leków
  • dożylne leczenie bifosfonianami
  • alergia na tytan
  • niewyrównane choroby układowe

Najczęściej zadawane pytania

  1. Kiedy można wszczepić implant po usunięciu zęba?
    Implantację można wykonać bezpośrednio po usunięciu zęba lub po wygojeniu się zębodołu czyli po okolo 4-6 miesiącach od ekstrakcji- wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i danej sytuacji u pacjenta. Implantolog na konsultacji planuje i informuje o etapach leczenia implantologicznego.
  2. Implant czy most?
    Przy braku jednego lub niewielkiej ilości zębów i przy dobrych warunkach w jamie ustnej pacjenta implant jest dobrą alternatywą dla innych uzupełnień protetycznych takich jak most na własnych zębach, ponieważ nie jest konieczne oszlifowanie zębów sąsiadujących i nie dochodzi do ich obciążenia.
  3. Implanty zębów czy boli?
    Sam zabieg implantacji jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu przez około tydzień, dwa tygodnie błona śluzowa okolicy zabiegowej może być nieznacznie bolesna do czasu ściągnięcia szwów i wygojenia się rany pozabiegowej.
  4. Jak dbać o implant?
    Wysoki poziom higieny jamy ustnej jest bardzo ważny po leczeniu implantologicznym. Należy bardzo dokładnie oczyszczać okolicę wokół korony implantu, nitkować przestrzenie międzyzębowe jak również regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne i higienizacyjne. W przypadku nieprzestrzegania odpowiedniej higieny może dojść do stanu zapalnego wokół implantu a w dalszej konsekwencji do utraty wszczepu.
  5. W jaki sposób dobieramy implanty? 
    Podczas konsultacji implantologicznej, lekarz po wykonaniu badania klinicznego i radiologicznego indywidualnie dobiera długość i szerokość implantu.

Klinika Gordent zaprasza Państwa na konsultację do lekarzy implantologów, którzy udzielą niezbędnych informacji.

Potrzebujesz konsultacji ze specjalistą?

Skontaktuj się z nami!



Przejdź do kontaktu
Grafik dyżurów