Ortodonta Warszawa


Kto nie chciałby mieć pięknego, równego uzębienia? Niestety, wielu z nas musi o idealne zęby zadbać. Z pomocą przychodzi ortodonta – lekarz stomatolog zajmujący się leczeniem wad zgryzu.

Często konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego przed planowanym leczeniem protetycznym lub implantologicznym. Wyznaczenie stosownego planu leczenia nie jest proste i wymaga szerokich kwalifikacji, które my w Gordent nieustannie podnosimy, by sprostać oczekiwaniom naszych pacjentów i zapewnić im jak najlepszą pomoc. Nie poprzestajemy na wiedzy zdobytej na studiach i stale się doskonalimy, by przygotowywać odpowiednie strategie leczenia. Zadbaj o piękny uśmiech i dobrą kondycję uzębienia z Gordent!

Jak wygląda pierwsza wizyta?


Podczas pierwszej wizyty lekarz w pierwszej kolejności wykonuje badanie stomatologiczne, na podstawie którego może zdiagnozować wadę zgryzu. Następnie wykonuje wyciski uzębienia - to na ich podstawie tworzy się modele ortodontyczne. Oprócz tego lekarz musi zrobić zdjęcia rentgenowskie (cefalometrię i pantomogram) oraz zdjęcia cyfrowe wewnątrz i zewnątrzustne. W oparciu o modele i wykonane zdjęcia ortodonta przygotowuje plan leczenia ortodontycznego i w zależności od tego na czym polega dana wada zgryzu oraz w jakim wieku jest pacjent, proponowany jest odpowiedni aparat. W przypadku skomplikowanych zaburzeń szczękowo-twarzowych, w celu poprawy rysów twarzy, konieczne jest równoczesne zastosowanie leczenia ortodontycznego i chirurgicznego.

Aparaty ortodontyczne w Warszawie

- nasza oferta

W naszym gabinecie ortodontycznym leczymy przy pomocy aparatów stałych, ruchomych i nakładkowych, które mają zastosowanie u dzieci i dorosłych. Stosujemy aparaty:

 • Aparaty stałe, metalowe – to najczęściej stosowane i najtańsze rozwiązanie. Ich efektywność nie ustępuje zdecydowanie droższym modelom, aparaty metalowe z powodzeniem leczą wady zgryzu.
 • Aparaty metalowe, bezligaturowe – charakteryzują się krótszym czasem leczenia i tym, że rzadziej przeprowadza się wizyty kontrolne, jest to ich zaleta.
 • Aparaty ceramiczne, estetyczne – mają mało widoczne zamki.
 • Aparaty kryształowe, estetyczne – to najładniejsze aparaty ze względu na swoje przezroczyste zamki.
 • Aparaty nakładkowe – to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą aparatu stałego. Takie aparaty zakłada się tylko na określony czas, na przykład na noc. To wygodne rozwiązanie dla osób dorosłych, które ze względów estetycznych lub wykonywany zawód nie mogą pozwolić sobie na założenie aparatu stałego.
 • Aparaty retencyjne – stosujemy je po zakończonym leczeniu aparatami stałymi, a ich celem jest utrwalenie efektu leczenia. Mogą być stałe lub zdejmowalne.
 • Aparaty ruchome – takie aparaty stosuje się w szczególności u dzieci i młodzieży, a najlepsze efekty obserwuje się u pacjentów między 4 a 12 rokiem życia. Niepodjęcie leczenia w niektórych wadach zgryzu na tym etapie rozwoju może skutkować poważnymi problemami z uzębieniem w życiu dorosłym. Aparaty tego typu pacjent może swobodnie zdejmować. W naszej klinice pacjenci mają możliwość wyboru koloru i wzoru na aparacie.

Konsekwencje niepodjęcia leczenia ortodontycznego

W przypadku niepodjęcia zaleconego leczenia ortodontycznego, wady mogą po pewnym czasie się nasilać, czemu mogą towarzyszyć liczne objawy – mogą zacząć występować bóle głowy, również o charakterze migrenowym. Z czasem pojawiają się też zaburzenia mowy i trudności z gryzieniem, a także choroby zębów (próchnica) i dziąseł. Często występuje paradontoza i nadwrażliwość oraz szybkie ścieranie zębów. Zmianom ulega także wygląd twarzy ze względu na ustawienie szczęk. Ortodonta może z powodzeniem zapobiec rozwojowi tego typu problemów.

Kto może skorzystać z leczenia ortodontycznego?

Zapraszamy do leczenia w naszej przychodni wszystkich, którzy posiadają stwierdzone przez stomatologa wady zgryzu, będące wskazaniem do leczenia ortodontycznego. Leczymy pacjentów z odpowiednimi wskazaniami niezależnie od wieku, zatem zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych.

Ortodoncja dziecięca
i leczenie wad zgryzu młodzieży

– ortodonta dziecięcy w Warszawie

Dzieci również mogą skorzystać z leczenia ortodontycznego. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu aparaty ruchome, do których wskazaniem jest obecność zarówno zębów stałych, jak i mlecznych. W wieku dziecięcym powstaje najwięcej wad zgryzu, dlatego leczenie ich na tak wczesnym etapie przynosi najlepsze rezultaty u pacjenta.

Wskazania do leczenia ortodontycznego

 • Tyłozgryz – to najczęściej występująca wada zgryzu; stanowi 70% wszystkich wad. Ma miejsce, gdy dolny łuk zębowy pacjenta jest cofnięty względem górnego, a zęby przednie nie stykają się. Wadzie tej towarzyszy często nieprawidłowe ustawienie siekaczy, wychylenie ich w stronę górnej wargi lub przechylenie w kierunku jamy ustnej. Problematyczna jest wtedy również wymowa głosek c, dz, s, z, które są wyraźnie zmiękczone.
 • Przodozgryz – wada, w której dolny łuk wysunięty jest przed górny. Wyraźnie zniekształca twarz i nadaje jej charakterystycznego, groźnego wyrazu.
 • Zgryz głęboki – występuje, gdy górne zęby zbyt głęboko nachodzą na dolne, zakrywając ich przynajmniej 2/3 wysokości. Przez to twarz traci symetrię, a zęby nadmiernie się ścierają, co może powodować powstawanie chorób dziąseł i przyzębia.
 • Zgryz krzyżowy – wada polegająca na tym, że zęby dolne nachodzą na górne, występuje wtedy, gdy szczęka górna jest węższa od żuchwy. Może to mieć miejsce w odcinku przednim i bocznym.
 • Zgryz przewieszony – wada polegająca na zachodzeniu zębów górnych na dolne w odcinku bocznym w przypadku gdy szczęka jest zbyt szeroka w stosunku do żuchwy.
 • Zgryz otwarty – występuje, gdy zęby wcale się ze sobą nie stykają i nie nachodzą na siebie i występuje szpara lub prześwit. To bardzo problematyczna dla pacjenta wada ze względu na trudności z mówieniem i gryzieniem. Wada powoduje również nadmierne wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki, a także tak zwane podniebienie gotyckie.
 • Stłoczenia – To wada polegająca na braku wystarczającej ilości miejsca w szczęce i w żuchwie. Zęby wyrastają pod niewłaściwym kątem lub w niewłaściwych miejscach.
 • Szparowatość- powstaje przez nadmiar miejsca w łuku, wobec czego powstają odstępy między znajdującymi się obok siebie zębami. Najczęściej wynika z braku poszczególnych zębów, co powoduje przesuwanie się pozostałych zębów.

Przeciwwskazania do leczenia aparatem


Zdecydowanie nie powinny się na takie rozwiązanie decydować osoby z chorobami, które wiążą się z obniżoną odpornością organizmu, na przykład z białaczką. To samo dotyczy pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi i cukrzycą, o ile nie są leczone – jeśli poziom hormonów lub cukru jest ustabilizowany, nie ma przeciwwskazań do leczenia. Nie zaleca się stosowania aparatu, jeśli pacjent przyjmuje niektóre leki, o wszystkich zażywanych lekach należy poinformować lekarza ortodontę. Na leczenie muszą zaczekać pacjenci z postępującymi chorobami przyzębia, zanikami kości i rozchwianymi zębami, ponieważ leczenie ortodontyczne można podjąć dopiero po zakończeniu kuracji poprzedniej choroby, dlatego w naszej przychodni często przeprowadzamy dodatkowe konsultacje wielospecjalistyczne z lekarzami protetykami, periodontologiem i implantologami.

Ortodoncja w Warszawie

Zapraszamy na konsultacje z naszymi ortodontami. Jeśli potrzebny Ci jest aparat ortodontyczny, przyjdź do naszego gabinetu, a my ocenimy, jak możemy Ci pomóc. Wspólnie wybierzemy odpowiedni aparat, a lekarz zaproponuje swoją strategię leczenia, tak by Twój uśmiech był w pełni estetyczny!

FAQ

1Co ze skierowaniem?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia skierowanie do ortodonty nie jest potrzebne, jednak z leczenia ortodontycznego na NFZ skorzystać mogą jedynie dzieci do 12 roku życia. W przypadku prywatnych gabinetów takich jak nasz gabinet ortodontyczny Warszawa Ursynów skierowanie nie jest potrzebne.
2Ile kosztuje aparat na zęby?
Cena aparatu na zęby zależy od jego rodzaju. Aparaty ruchome oferowane w naszej klinice kosztują od 700 do 1400 złotych, a aparaty stałe od 1700 do 4500 złotych.
3Czy zakładanie aparatu boli?
Samo zakładanie aparatu nie jest bolesne, choć wymaga spędzenia około półtorej godziny z otwartymi ustami. Następnie może dochodzić do objawów bólowych przez około dwóch tygodni po założeniu aparatu podczas nagryzania. Bóle nie są jednak uciążliwe, pacjent odczuwa raczej dyskomfort. Jeśli ból jest silny, można stosować leki przeciwbólowe, które pozwalają na jego redukcję.
4Jak działa aparat ortodontyczny?
Do zębów trzonowych mocuje się metalowe pierścienie, a na przedniej stronie każdego zęba umieszcza się zamki, przez które przewleka się cienki drucik. Właśnie ten drucik w odpowiedni sposób działa na zęby, przesuwając je lub obracając.
5Ile nosi się aparat na zęby?
To, jak długo trwa leczenie ortodontyczne, zależy od wielu czynników. Średni czas leczenia to około dwóch lat. Ortodonta podczas wizyty oszacuje, jak długo może potrwać leczenie danego pacjenta. W przypadku dorosłych leczenie trwa często dłużej niż u dzieci i młodzieży.
6Co jeść z aparatem na zęby?
Zasadniczo można jeść prawie wszystko. Na początku jednak jedzenie może być utrudnione, dlatego należy wybierać miękkie produkty i kroić je na drobne kawałki. Nie powinno się pić coli, ponieważ może ona rozpuścić klej, powinno się unikać produktów twardych oraz lepkich ciągnących słodyczy.
7Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego?
Dobry ortodonta po założeniu aparatu od razu informuje pacjenta, jak dbać o higienę jamy ustnej po założeniu aparatu. Do samego mycia zębów możemy używać standardowej szczoteczki lub jej elektrycznego odpowiednika. Musi mieć ona jednak dość miękkie włosie, które będzie mniej szkodliwe zarówno dla dziąseł (i tak narażonych na infekcje i podrażnienia) jak i dla aparatu. Dodatkowo będziemy potrzebowali szczoteczki ortodontycznej z rowkiem w kształcie litery V, dzięki której będziemy w stanie wyczyścić łuk oraz szparki miedzy drutami. Pamiętajmy, że higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego jest bardzo istotna, ponieważ aparat to mimo wszystko ciało obce w jamie ustnej, przez co może dochodzić do podrażnień i infekcji. Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie.
Do czyszczenia zamków i miejsc pod drutem aparatu potrzebne będą wyciorki, do tego potrzebna będzie pasta do zębów z fluorem i płyn do płukania jamy ustnej. Aparaty zdejmowalne po zdjęciu należy umyć pastą do zębów, co pozwala pozbyć się osadu, a następnie należy je umieścić w pojemniczku zapewniającym przepływ powietrza. Warto też pamiętać o nitkowaniu zębów, o irygacji oraz o płukankach. Jeśli te rozwiązania nie wystarczą do usunięcia osadu i złogów, którego usunięcie przy obecnym aparacie stałym jest znacznie trudniejsze, warto skorzystać z profesjonalnych higienizacji. To zabiegi prowadzone w gabinetach stomatologicznych, najczęściej piaskowanie i skaling (wykonywany przy użyciu ultradźwięków).
8Ile kosztuje zdjęcie aparatu?
Zdjęcie aparatu ortodontycznego w naszej przychodni kosztuje od 160 do 200 złotych.
9Kto zakłada aparat na zęby?
Aparat na zęby zakłada lekarz ortodonta.
10Czy aparat ortodontyczny zmienia rysy twarzy?
Tak, rysy twarzy ulegają zmianie i jest to często jeden z celów leczenia. Leczenie ortodontyczne przywraca okolicom szczęki i żuchwy naturalny, zdrowy wygląd.

Potrzebujesz konsultacji ze specjalistą?

Skontaktuj się z nami!Przejdź do kontaktu
Grafik dyżurów