Periodontologia Warszawa Ursynów
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej.
Do periodonotologa pacjenci najczęściej zgłaszają się z problemami dotyczącymi tkanek przyzębia – tzn. otaczających ząb i utrzymujących go w kości. Podstawową ich przyczyną jest płytka i kamień nazębny oraz bytujące w nich bakterie chorobotwórcze. Inicjują one proces zapalny, który doprowadza do stopniowego zniszczenia tkanek, co przy braku leczenia powoduje zwiększenie ruchomości, a następnie doprowadza do utraty zębów.
Płytka nazębna powstaje z resztek pokarmowych pozostałych na zębach, najczęściej w okolicy dziąseł. Pod wpływem związków mineralnych zawartych w ślinie, zalegająca płytka nazębna mineralizuje i przekształca się w kamień nazębny- którego nie da się pozbyć podczas codziennej domowej higieny. Konieczna jest wtedy wizyta w gabinecie stomatologicznym i profesjonalna higienizacja (skaling). Zalegająca płytka i kamień nazębny powoduje zapalenie dziąseł, a co za tym idzie krwawienie i czasem dolegliwości bólowe. Długotrwały stan zapalny dziąseł może doprowadzić do przejścia stanu zapalnego do tkanek przyzębia (kości) i powodować chorobę przyzębia, która nieleczona może doprowadzić do recesji dziąsła, obniżenia poziomu kości, a w konsekwencji do utraty zębów. Na rozwój choroby przyzębia mają również wpływ czynniki genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, alergia, zaburzenia odporności, zmiany hormonalne) stres, palenie tytoniu, wady ortodontyczne, nieprawidłowo wykonane (nawisające) wypełnienia i uzupełnienia protetyczne. W przypadku problemów z tkankami przyzębia i z nadmiernym krwawieniem z dziąseł, pacjent jest kierowany na konsultację do lekarza periodontologa.
Jak wygląda konsultacja periodontologiczna?
Na pierwszej wizycie konsultacyjnej lekarz periodontolog wykonuje badanie kliniczne i radiologiczne (zdjęcie pantomograficzne, czasem tomografię CBCT) . Na badanie kliniczne składa się między innymi pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych, ocena krwawienia dziąseł, ilość występowania płytki nazębnej, ocena jakościowa tkanek przyzębia i analiza warunków zgryzowych (występowanie przeciążeń zgryzowych). Na podstawie tych badań lekarz periodontolog jest w stanie zdiagnozować chorobę przyzębia i zaplanować leczenie niechirurgiczne lub/i chirurgiczne.
Leczenie periodontologiczne
Podstawą skutecznego leczenia jest wyjątkowa dbałość o stan higieny jamy ustnej. Niezwykle istotne są częste (wedle zaleceń lekarza prowadzącego) profesjonalne zabiegi higieniczne: scaling (usunięcie złogów kamienia nazębnego) i piaskowanie (usunięcie przebarwień pochodzenia zewnętrznego: kawa, herbata, tytoń)- wykonywane przez profesjonalne higienistki. Przy występowaniu kamienia poddziąsłowego konieczne jest wykonanie przez lekarza kiretażu czyli oczyszczenia korzenia zęba specjalnymi narzędziami. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
W przypadkach znacznego zaawansowania choroby niezbędne jest zastosowanie leczenia niechirurgicznego lub chirurgicznego wspomaganego farmakologicznie- wykonywane przez lekarza periodontolga. Ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie zmian w tkankach przyzębia, czemu służy okresowe badanie stomatologiczne oraz radiologiczne. Bardzo istotna jest również systematyczność i regularne zgłaszanie się na badania kontrolne. Wówczas rozwój choroby można powstrzymać. W momencie, gdy zmiany są bardziej zaawansowane leczenie trwa długo i nie zawsze przynosi spodziewane efekty. W naszej klinice leczeniem periodontologicznym zajmuje się specjalista periodontologii dr Jarosław Krajewski.
Choroby błony śluzowej jamy ustnej
Periodontologia zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem, zmian na błonie śluzowej jamy ustnej. Zmiany te mogą być pochodzenia miejscowego lub ogólnoustrojowego. Często są one pierwszymi objawami zespołów chorobowych takich jak cukrzyca, choroby krwi i skóry. Niektóre zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą być potencjalnie zmianami nowotworowymi, dlatego bardzo ważna jest ich wykrycie we wczesnym stadium. W przypadku takich objawów jak np. pieczenie, owrzodzenie, blizna, pęcherzyk, krosta należy zgłosić się na wizytę do stomatologa, który może skierować pacjenta na konsultację do periodontologa.
Leczenie recesji (odsłoniętych szyjek zębowych)
Recesje dziąsła (odsłonięte szyjki zębów) mogą być spowodowane przez nieprawidłowe zabiegi higieniczne (nieprawidłowa technika szczotkowania zębów), przez nieleczone wady zgryzu, przez nieuzupełnione braki zębowe i przeciążenia zgryzowe obecnych zębów lub przez zaawansowaną chorobą przyzębia. Najważniejsze w leczeniu recesji jest wyeliminowanie czynnika powodującego. Następnie po ocenie i zakwalifikowaniu przez lekarza periodontologa możliwe jest wykonanie pokrycia odsłoniętych szyjek zębów przeszczepem dziąsła. Nieleczone recesje mogą się pogłębiać, odsłaniając te części zęba które w warunkach prawidłowych osłonięte są dziąsłem i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy korzenia, ubytków klinowych, powodować zwiększenie ruchomości zęba i zaburzać estetykę uśmiechu.
Konsultacja periodontologiczna w leczeniu wielospecjalistycznym
Konsultacja i opinia lekarza periodnotologa jest również bardzo ważna w niektórych przypadkach przed leczeniem ortodontycznym, protetycznym czy endodontycznym. W przypadku leczenia ortodontycznego lekarz periodontolog ocenia występujący u pacjenta biotyp (rodzaj) dziąseł oraz jakościowo ocenia tkanki przyzębia tak aby efekt estetyczny po leczeniu był możliwie jak najlepszy. W przypadku leczenia protetycznego, przy dużym, poddziąsłowym zniszczeniu tkanek twardych zęba, protetycy kierują pacjenta do periodontologa w celu oceny możliwości dalszego leczenia zęba- periodontolog ocenia stopień zniszczenia zęba i ewentualnie kwalifikuje pacjenta do zabiegu "wydłużenia korony klinicznej". Zabieg ten umożliwia w niektórych przypadkach wykonanie odbudowy protetycznej nawet przy bardzo dużym zniszczeniu zęba. W przypadku konieczności ponownego leczenia endodontycznego (reendo) przy występowaniu dużych zmian zapalnych w tkankach okołowierzchołkowych i tkankach przyzębia, lekarz periodontolog ocenia rokowanie takiego zęba na przyszłość.
W Gordent Warszawa Ursynów przyjmują lekarz specjalizujący się we wszystkich dziedzinach stomatologii co bardzo ułatwia konsultacje wielospecjalistyczne, skraca czas leczenia i pozwala na uzyskanie możliwie jak najbardziej przewidywanego efektu leczenia.
Serdecznie zapraszamy do Gordentu na konsultację periodontologiczną!