Rtg zęba Warszawa

pantomogram Warszawa, CBCT Warszawa Ursynów

Radiologia jest to dziedziną stomatologii zajmująca się obrazowaniem jamy ustnej i głowy z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego.

W dzisiejszych czasach jest podstawową formą diagnozowania w stomatologii i nie tylko. Znajduje zastosowanie na każdym etapie leczenia pacjenta. Istnieją różne rodzaje zdjęć, wykorzystywanych we współczesnej stomatologii.

Nasza oferta diagnostyczna

 

Zdjęcie rtg zębów

Jest to podstawowe i najczęściej wykonywane zdjęcie diagnostyczne obrazujące jeden, dwa lub trzy sąsiadujące ze sobą zęby. Wykorzystuje się je w celu dokonania dokładnej oceny stanu zęba lub zębów i otaczających tkanek. Najczęstsze zastosowanie: przed i podczas leczenia kanałowego, do oceny stanu wypełnień i choroby próchnicowej, po urazach zębowych oraz określenia i zlokalizowania przyczyny bólu zęba.

Zdjęcie pantomograficzne zębów

Jest to zdjęcie przeglądowe obrazujące stan wszystkich zębów pacjenta wraz ze strukturami otaczającymi (kośćmi szczęki i żuchwy, stawami skroniowo- żuchwowymi, częściowo zatokami szczękowymi). Powinno być wykonane u każdego dorosłego pacjenta przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego w celu prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki. Powtarzamy je co 2-3 lata, aby ocenić aktualny stan jamy ustnej. U dzieci i młodzieży badanie to nie jest wykonywane rutynowo.

Zdjęcie jest wykorzystywane w:

  1. stomatologii zachowawczej – do wykrycia choroby próchnicowej, również pod wypełnieniami, nieprawidłowo przeleczonych kanałów korzeniowych, zmian zapalnych w tkance kostnej
  2. ortodoncji – w celu ustalenia planu leczenia, stwierdzenia obecności lub braku zawiązków zębów, ogólnej oceny stawów skroniowo-żuchwowych, czy wykrycia wad rozwojowych
  3. protetyce – w celu oceny stanu zębów na których zostanie wykonane uzupełnienie protetyczne oraz wykonanych prac protetycznych na stałe osadzonych w jamie ustnej
  4. chirurgii – do wykrycia nowotworów, torbieli oraz złamań w obrębie kości szczęki i żuchwy, jak również przed planowaną ekstrakcją trzecich trzonowców stałych (ósemek)
  5. implantologii – przed planowanym zabiegiem wszczepienia implantu, do wstępnej oceny stanu podłoża kostnego i wstępnego zaplanowania zabiegu
  6. periodontologii – do oceny stanu tkanki kostnej otaczającej zęby (zaniku kości), a co za tym idzie stwierdzenia choroby przyzębia i jej zaawansowania

Zdjęcie cefalometryczne zębów

Jest to zdjęcie boczne czaszki, na którym uwidoczniony jest profil twarzy pacjenta. Wykorzystywane jest głównie przed planowanym leczeniem ortodontycznym w celu oceny wieku kostnego oraz wykonania specjalistycznych pomiarów.

Tomografia komputerowa CBCT 3D

Jest to najbardziej nowoczesne i dokładne badanie rentgenowskie wykorzystywane we współczesnej stomatologii. Umożliwia trójwymiarowe obrazowanie i skanowanie struktur w obrębie twarzoczaszki, czego nie można uzyskać za pomocą zdjęć płaskich takich jak pantomogram lub zdjęcie zębowe. Pozwala to na precyzyjne zdiagnozowanie najtrudniejszych przypadków tym bardziej, że uzyskany obraz jest dokładnym odwzorowaniem stanu rzeczywistego (skala 1:1).

Tomografia komputerowa najczęściej wykorzystywana jest w leczeniu implantologicznym. Umożliwia dokonywanie szczegółowych pomiarów oraz wizualizację umiejscowienia implantów w kości, co znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i wynikających z niego powikłań. Wykorzystywana jest również podczas leczenia ortodontycznego w celu zlokalizowania zębów zatrzymanych, co niejednokrotnie może mieć wpływ na zmianę koncepcji leczenia. Znacznie ułatwia także leczenie kanałowe trudnych przypadków poprzez uwidocznienie dodatkowych kanałów, zakrzywień i pęknięć w obrębie korzeni zębów.

Diagnostyka stomatologiczna Gordent – dlaczego warto u nas?

W naszym gabinecie posiadamy pracownię rentgenowską, w której mamy możliwość wykonania wszystkich powyższych badań co znacznie przyspiesza postawienie trafnej diagnozy i oszczędza czas pacjenta. Wszystkie zdjęcia rentgenowskie wykonane w naszej klinice pacjent może otrzymać na płytcie CD lub w przypadku pantomogramów i zdjęć RTG mogą one zostać wysłane na adres mailowy – po uzyskaniu zgody pacjenta. W dwóch gabinetach endodontycznych w naszej przychodni aparat do wykonywania zdjęć RTG znajduje się bezpośrednio przy fotelu stomatologicznym co pozwala na znaczne skrócenie leczenia kanałowego.

Wykonujemy również badania rtg i CBCT 3D zlecone przez lekarzy z innych gabinetów- na takie badanie należy umówić się telefonicznie lub osobiście w naszej rejestracji i dostarczyć skierowanie od lekarza prowadzącego (w przypadku pantomogramu lub CBCT 3D).

Należy wiedzieć, że w naszej pracowni rentgenowskiej wszystkie zdjęcia RTG i tomografia zębów (CBCT) są wykonywane w technologii cyfrowej co znacznie obniża dawkę promieniowania podczas badania. Wszystkie aparaty do wykonywania zdjęć RTG są systematycznie poddawane kontroli technicznej.

 

Najczęściej zadawane pytania 

  1. Czy zdjęcia RTG można wykonywać podczas karmienia piersią?
    Kobiety karmiące piersią nie powinny się obawiać zdjęć radiologicznych, promieniowanie nie ma wpływu na skład mleka oraz jego radioaktywność.
  2. Czy można wykonywać zdjęcia RTG podczas ciąży?
    Wszelkie planowe zdjęcia radiologiczne wykonywane są po porodzie. Czasami jednak lekarz jest zmuszony do wykonania zdjęcia radiologicznego, aby postawić prawidłową diagnozę. Dawki promieniowania przy wykonywaniu zdjęcia RTG pojedyńczego zęba nie są szkodliwe dla płodu- oczywiście przy zachowaniu środków ostrożności – ołowiany fartuch i kołnierz. Pacjentki które są w ciąży mają obowiązek poinformować personel wykonujący zdjęcie i lekarza dentystę o swoim stanie .
  3. Czy na RTG zęba potrzebne jest skierowanie?
    Na rentgen punktowy zęba nie jest konieczne skierowanie, natomiast na pantomogram oraz CBCT 3D potrzeba skierowanie od lekarza prowadzącego. W naszej przychodni wykonujemy zdjęcia zlecane przez lekarzy z innych gabinetów. Pacjent posiadający skierowanie na pantomogram lub tomografię musi jedynie umówić się telefonicznie na wykonanie badania i przyjść na umówiony termin ze skierowaniem wystawionym przez lekarza prowadzącego.
  4. Jak często można robić rtg zębów?
    W naszej przychodni wszystkie badanie wykonujemy w technologii cyfrowej co znacznie zmniejsza dawkę promieniowania. Zdjęcie pantomograficzne jest aktualne około 2-3lat (jeżeli jest wskazanie medyczne do powtórzenia takiego zdjęcia to może być ono wykonane wcześniej – o tym decyduje lekarz prowadzący), natomiast zdjęcia punktowe są wykonywane według wskazań medycznych – nie ma określonego limitu, decyduje o tym lekarz prowadzący.

Zapraszamy serdecznie do przychodni Gordent!

Potrzebujesz konsultacji ze specjalistą?

Skontaktuj się z nami!



Przejdź do kontaktu
Grafik dyżurów