Stomatolog dziecięcy Warszawa Ursynów

Pedodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem dzieci i młodzieży. Gordent to gabinet w którym świadczone są wysokospecjalistyczne zabiegi z dziedziny stomatologi dziecięcej.

Pierwsza wizyta u dentysty? Zapraszamy!

Wizyty u dentysty nie muszą być kojarzone z traumatycznymi przeżyciami pod warunkiem, że dziecko nie zgłasza się do gabinetu jedynie w przypadku dolegliwości bólowych. Już od najmłodszych lat powinno być oswajane z gabinetem stomatologicznym. Pierwsza wizyta zalecana jest około 1 roku życia, po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych. Dla najmłodszych pacjentów świadczymy wizyty adaptacyjne, na których dziecko zapoznaje się z gabinetem i lekarzem i przeprowadzane jest również badanie jamy ustnej- co ma pozytywny wpływ na oswojenie dziecka ze stomatologiem. Do dentysty dziecko powinno zgłosić się w pełni wypoczęte. Zmęczenie i senność mogą wywoływać stres i rozdrażnienie, co skutkuje brakiem współpracy podczas wizyty. Nasi lekarze doskonale potrafią zadbać o to by każdy z małych pacjentów czuł się komfortowo w gabinecie stomatologicznym.

Przed wizytą nasi najmłodsi pacjenci mogą skorzystać z kącika zabaw w którym znajdują się kolorowanki i książeczki. Po każdej wizycie dziecko może wybrać nagrodę z "czarodziejskiej szuflady" – jest to bardzo motywujący czynnik dla każdego z małych pacjentów.

Stomatologia dziecięca Warszawa - nasza oferta

W naszej przychodni wykonujemy zabiegi profilaktyczne z zakresu stomatologii dziecięcej – takie jak:

  • lakowanie zębów – zaraz po wyrznięciu się, zęby stałe posiadają wąskie i głębokie bruzdy, które ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych i rozwój próchnicy. Lakowanie polega na zabezpieczeniu wolnych od próchnicy bruzd specjalnym materiałem który zapobiega nadmiernemu zaleganiu resztek pokarmowych na zębach, stan laku należy regularnie badać podczas wizyt kontrolnych, w przypadku utraty części laku, konieczne jest jego uzupełnienie
  • lakierowanie – jest to pokrywanie zębów specjalnymi preparatami zawierającymi związki fluoru. Fluor w odpowiednich stężeniach ma bardzo pozytywny wpływ na uzębienie dzieci, zapobiega próchnicy i powoduje zahamowanie próchnicy początkowej

Leczenie próchnicy u dzieci

Zaburzenia w obrębie jamy ustnej mogą pojawić się już na etapie zębów mlecznych, których w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. Zęby mleczne tzw. „mleczaki” oraz zęby stałe zaraz po wyrznięciu są szczególnie narażone na działanie bakterii próchnicotwórczych. Należy pamiętać że próchnica u dzieci i młodzieży rozwija się bardzo szybko. Rozwojowi choroby sprzyja słabsza mineralizacja tkanek, a także duża liczba bruzd oraz zagłębień w obrębie korony zęba. Nawet najmniejsze zmiany należy systematycznie kontrolować u stomatologa.

Nieleczona próchnica doprowadza do zapalenia lub martwicy miazgi, a nawet zapalenia tkanek otaczających ząb, co w konsekwencji może wpłynąć negatywnie na cały organizm dziecka. Dodatkowo przedłużający się stan zapalny w obrębie zębów mlecznych może doprowadzić do uszkodzenia zawiązków zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych często ma wpływ na nasilenie się wad zgryzu. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka próchnicy u dzieci i młodzieży. W zachowaniu zdrowych zębów niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, dobrze zbilansowana dieta uboga w cukry, stosowanie związków fluoru oraz częstsze niż u dorosłych (co 3-4 miesiące) wizyty kontrolne u dentysty.

Leczenie urazów zębów u dzieci

Bardzo ważne jest właściwe postępowanie po urazie zębów u dzieci i młodzieży. Odpowiednie działanie i szybka pomoc mogą uratować np. wybity czy ułamany ząb. Jest to niezwykle ważne by nie doprowadzić do utraty zęba w wyniku urazu. Im szybciej pacjent zgłosi się do gabinetu po urazie, tym większa szansa na uratowanie zęba. Nasi lekarze odbudowują zęby po urazie w sposób wysoce estetyczny, dzięki materiałom kompozytowym takim jak Enamel czy Essentia. Postępujemy zgodnie z europejskimi i światowymi wytycznymi.

Edukujemy naszych pacjentów tak, aby wiedzieli co zrobić gdy dojdzie do urazu u swoich dzieci. Na naszej stronie internetowej zamieszczone są wytyczne odnośnie postępowania po urazie w zakładce "co zrobić w przypadku urazu zęba u dziecka". Również w poczekalni naszej kliniki znajdują się broszury z informacjami jak postępować w przypadku urazów zębów.

Zapraszamy dzieci i młodzież z rodzicami na wizytę w Gordencie!

Potrzebujesz konsultacji ze specjalistą?

Skontaktuj się z nami!Przejdź do kontaktu
Grafik dyżurów