Ortodonta Warszawa
Kto nie chciałby mieć pięknego, równego uzębienia? Niestety, wielu z nas musi o idealne zęby zadbać. Z pomocą przychodzi ortodonta – lekarz stomatolog zajmujący się leczeniem wad zgryzu.
Często konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego przed planowanym leczeniem protetycznym lub implantologicznym. Wyznaczenie stosownego planu leczenia nie jest proste i wymaga szerokich kwalifikacji, które my w Gordent nieustannie podnosimy, by sprostać oczekiwaniom naszych pacjentów i zapewnić im jak najlepszą pomoc. Nie poprzestajemy na wiedzy zdobytej na studiach i stale się doskonalimy, by przygotowywać odpowiednie strategie leczenia. Zadbaj o piękny uśmiech i dobrą kondycję uzębienia z Gordent!
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Podczas pierwszej wizyty lekarz w pierwszej kolejności wykonuje badanie stomatologiczne, na podstawie którego może zdiagnozować wadę zgryzu. Następnie wykonuje wyciski uzębienia - to na ich podstawie tworzy się modele ortodontyczne. Oprócz tego lekarz musi zrobić zdjęcia rentgenowskie (cefalometrię i pantomogram) oraz zdjęcia cyfrowe wewnątrz i zewnątrzustne. W oparciu o modele i wykonane zdjęcia ortodonta przygotowuje plan leczenia ortodontycznego i w zależności od tego na czym polega dana wada zgryzu oraz w jakim wieku jest pacjent, proponowany jest odpowiedni aparat. W przypadku skomplikowanych zaburzeń szczękowo-twarzowych, w celu poprawy rysów twarzy, konieczne jest równoczesne zastosowanie leczenia ortodontycznego i chirurgicznego.
Aparaty ortodontyczne w Warszawie
- nasza oferta
W naszym gabinecie ortodontycznym leczymy przy pomocy aparatów stałych, ruchomych i nakładkowych, które mają zastosowanie u dzieci i dorosłych. Stosujemy aparaty:
- Aparaty stałe, metalowe – to najczęściej stosowane i najtańsze rozwiązanie. Ich efektywność nie ustępuje zdecydowanie droższym modelom, aparaty metalowe z powodzeniem leczą wady zgryzu.
- Aparaty metalowe, bezligaturowe – charakteryzują się krótszym czasem leczenia i tym, że rzadziej przeprowadza się wizyty kontrolne, jest to ich zaleta.
- Aparaty ceramiczne, estetyczne – mają mało widoczne zamki.
- Aparaty kryształowe, estetyczne – to najładniejsze aparaty ze względu na swoje przezroczyste zamki.
- Aparaty nakładkowe – to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą aparatu stałego. Takie aparaty zakłada się tylko na określony czas, na przykład na noc. To wygodne rozwiązanie dla osób dorosłych, które ze względów estetycznych lub wykonywany zawód nie mogą pozwolić sobie na założenie aparatu stałego.
- Aparaty retencyjne – stosujemy je po zakończonym leczeniu aparatami stałymi, a ich celem jest utrwalenie efektu leczenia. Mogą być stałe lub zdejmowalne.
- Aparaty ruchome – takie aparaty stosuje się w szczególności u dzieci i młodzieży, a najlepsze efekty obserwuje się u pacjentów między 4 a 12 rokiem życia. Niepodjęcie leczenia w niektórych wadach zgryzu na tym etapie rozwoju może skutkować poważnymi problemami z uzębieniem w życiu dorosłym. Aparaty tego typu pacjent może swobodnie zdejmować. W naszej klinice pacjenci mają możliwość wyboru koloru i wzoru na aparacie.
Konsekwencje niepodjęcia leczenia ortodontycznego
W przypadku niepodjęcia zaleconego leczenia ortodontycznego, wady mogą po pewnym czasie się nasilać, czemu mogą towarzyszyć liczne objawy – mogą zacząć występować bóle głowy, również o charakterze migrenowym. Z czasem pojawiają się też zaburzenia mowy i trudności z gryzieniem, a także choroby zębów (próchnica) i dziąseł. Często występuje paradontoza i nadwrażliwość oraz szybkie ścieranie zębów. Zmianom ulega także wygląd twarzy ze względu na ustawienie szczęk. Ortodonta może z powodzeniem zapobiec rozwojowi tego typu problemów.
Kto może skorzystać z leczenia ortodontycznego?
Zapraszamy do leczenia w naszej przychodni wszystkich, którzy posiadają stwierdzone przez stomatologa wady zgryzu, będące wskazaniem do leczenia ortodontycznego. Leczymy pacjentów z odpowiednimi wskazaniami niezależnie od wieku, zatem zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych.
Ortodoncja dziecięca
i leczenie wad zgryzu młodzieży
– ortodonta dziecięcy w Warszawie
Dzieci również mogą skorzystać z leczenia ortodontycznego. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu aparaty ruchome, do których wskazaniem jest obecność zarówno zębów stałych, jak i mlecznych. W wieku dziecięcym powstaje najwięcej wad zgryzu, dlatego leczenie ich na tak wczesnym etapie przynosi najlepsze rezultaty u pacjenta.
Wskazania do leczenia ortodontycznego
- Tyłozgryz – to najczęściej występująca wada zgryzu; stanowi 70% wszystkich wad. Ma miejsce, gdy dolny łuk zębowy pacjenta jest cofnięty względem górnego, a zęby przednie nie stykają się. Wadzie tej towarzyszy często nieprawidłowe ustawienie siekaczy, wychylenie ich w stronę górnej wargi lub przechylenie w kierunku jamy ustnej. Problematyczna jest wtedy również wymowa głosek c, dz, s, z, które są wyraźnie zmiękczone.
- Przodozgryz – wada, w której dolny łuk wysunięty jest przed górny. Wyraźnie zniekształca twarz i nadaje jej charakterystycznego, groźnego wyrazu.
- Zgryz głęboki – występuje, gdy górne zęby zbyt głęboko nachodzą na dolne, zakrywając ich przynajmniej 2/3 wysokości. Przez to twarz traci symetrię, a zęby nadmiernie się ścierają, co może powodować powstawanie chorób dziąseł i przyzębia.
- Zgryz krzyżowy – wada polegająca na tym, że zęby dolne nachodzą na górne, występuje wtedy, gdy szczęka górna jest węższa od żuchwy. Może to mieć miejsce w odcinku przednim i bocznym.
- Zgryz przewieszony – wada polegająca na zachodzeniu zębów górnych na dolne w odcinku bocznym w przypadku gdy szczęka jest zbyt szeroka w stosunku do żuchwy.
- Zgryz otwarty – występuje, gdy zęby wcale się ze sobą nie stykają i nie nachodzą na siebie i występuje szpara lub prześwit. To bardzo problematyczna dla pacjenta wada ze względu na trudności z mówieniem i gryzieniem. Wada powoduje również nadmierne wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki, a także tak zwane podniebienie gotyckie.
- Stłoczenia – To wada polegająca na braku wystarczającej ilości miejsca w szczęce i w żuchwie. Zęby wyrastają pod niewłaściwym kątem lub w niewłaściwych miejscach.
- Szparowatość- powstaje przez nadmiar miejsca w łuku, wobec czego powstają odstępy między znajdującymi się obok siebie zębami. Najczęściej wynika z braku poszczególnych zębów, co powoduje przesuwanie się pozostałych zębów.
Przeciwwskazania do leczenia aparatem
Zdecydowanie nie powinny się na takie rozwiązanie decydować osoby z chorobami, które wiążą się z obniżoną odpornością organizmu, na przykład z białaczką. To samo dotyczy pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi i cukrzycą, o ile nie są leczone – jeśli poziom hormonów lub cukru jest ustabilizowany, nie ma przeciwwskazań do leczenia. Nie zaleca się stosowania aparatu, jeśli pacjent przyjmuje niektóre leki, o wszystkich zażywanych lekach należy poinformować lekarza ortodontę. Na leczenie muszą zaczekać pacjenci z postępującymi chorobami przyzębia, zanikami kości i rozchwianymi zębami, ponieważ leczenie ortodontyczne można podjąć dopiero po zakończeniu kuracji poprzedniej choroby, dlatego w naszej przychodni często przeprowadzamy dodatkowe konsultacje wielospecjalistyczne z lekarzami protetykami, periodontologiem i implantologami.
Ortodoncja w Warszawie
Zapraszamy na konsultacje z naszymi ortodontami. Jeśli potrzebny Ci jest aparat ortodontyczny, przyjdź do naszego gabinetu, a my ocenimy, jak możemy Ci pomóc. Wspólnie wybierzemy odpowiedni aparat, a lekarz zaproponuje swoją strategię leczenia, tak by Twój uśmiech był w pełni estetyczny!
FAQ
Do czyszczenia zamków i miejsc pod drutem aparatu potrzebne będą wyciorki, do tego potrzebna będzie pasta do zębów z fluorem i płyn do płukania jamy ustnej. Aparaty zdejmowalne po zdjęciu należy umyć pastą do zębów, co pozwala pozbyć się osadu, a następnie należy je umieścić w pojemniczku zapewniającym przepływ powietrza. Warto też pamiętać o nitkowaniu zębów, o irygacji oraz o płukankach. Jeśli te rozwiązania nie wystarczą do usunięcia osadu i złogów, którego usunięcie przy obecnym aparacie stałym jest znacznie trudniejsze, warto skorzystać z profesjonalnych higienizacji. To zabiegi prowadzone w gabinetach stomatologicznych, najczęściej piaskowanie i skaling (wykonywany przy użyciu ultradźwięków).